- Strona główna
- Aktualności
- Gmina Wilków
- Urząd Gminy
- Fundusze pomocowe
- Archiwum
- Galeria
- eUrząd
- Inwestycje
Tegoroczne Święto Plonów w Gminie Wilków odbyło się w dniu 7 września w Bukowiu. Uroczystości dożynkowe rozpoczęła dziękczynna msza święta polowa na boisku sportowym w Bukowiu, celebrowana przez księdza Andrzeja Stefanów – proboszcza parafii w Bukowiu w asyście księdza Andrzeja Ilnickiego – proboszcza parafii w Przeczowie. Po mszy świętej zgodnie ze staropolskim obyczajem starostowie tegorocznych dożynek Pani Monika Pawłowska z Bukowia i Pan Krzysztof Bochniak z Pągowa, w trakcie odśpiewanej przez zespół ludowy „Wilkowianie” pieśni „Plon, niesiemy plon …”, przekazali Wójtowi Gminy Wilków Bogdanowi Zdybowi bochen dożynkowego chleba wypieczonego z mąki z tegorocznych zbóż, którym to Wójt podzielił się z zaproszonymi gośćmi oraz mieszkańcami gminy Wilków. w tradycyjnym dożynkowym wystąpieniu Bogdan Zdyb – Wójt Gminy Wilków dziękując rolnikom za przekazany bochen chleba obiecał, że uczyni wszystko, by dzielić go sprawiedliwie, aby nikomu w gminie go nie zabrakło. Podziękował rolnikom za trud, wysiłek i zaangażowanie jakie wkładają tworząc plon.
Podczas uroczystości głos zabrali także zaproszeni goście: Ryszard Wilczyński – Poseł na Sejm RP, Stanisław Rakoczy – członek Zarządu Województwa Opolskiego, Tomasz Wiciak – wicestarosta namysłowski oraz Artur Kamiński – wiceprezes Zarządu Grupy Azoty ZAK S.A.
Jak co roku jednym z ważniejszych elementów Święta Plonów była wystawa wieńców dożynkowych. Uczestnicy dożynek mieli okazję podziwiać przepiękne kompozycje kłosów, ziaren, zbóż, owoców, kwiatów i warzyw. Komisja konkursowa powołana zarządzeniem Wójta Gminy Wilków do oceny „Najpiękniejszego wieńca lub arcydzieła dożynkowego w 2019 r.” w składzie: Andrzelika Jazłowiecka – przewodnicząca komisji oraz Dorota Jędzierowska, Katarzyna Wypart, Krystyna Sochalska i Roman Półrolniczak – członkowie komisji, postanowiła miano najpiękniejszego wieńca przyznać Stowarzyszeniu – Kole Gospodyń Wiejskich z Bukowia. Na II miejscu ex aequo znalazły się korony z Pągowa i Wilkowa, zaś III miejsce otrzymały wieńce wykonane przez sołectwa: Jakubowice i Wojciechów.
Po zakończeniu części oficjalnej mimo niesprzyjającej aury, rozpoczęto bogaty i różnorodny program artystyczny. Swoimi zdolnościami zarówno wokalnymi jak i tanecznymi mieli okazję pochwalić się uczniowie z placówek oświatowych z terenu Gminy Wilków. Festyn dożynkowy rozpoczęto występami dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Idzikowicach, które zatańczyły taniec „Krakowiak” i „Czekolada”, natomiast uczennica Oliwia Grzesik zaprezentowała swoje zdolności wokalne. Kolejne występy należały do uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej w Wilkowie. Następnie zaprezentował się zespół taneczny Dance Girls z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bukowiu. Uczniowie PSP w Bukowiu również przedstawili program artystyczny pt. „Babuszki”. Na scenie wystąpiły także dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK w Dębniku – wykonały „Taniec z parasolami”, zatańczyły „Twista”, „Tango” i „Taniec hiszpański”. Dalszą część uroczystości uświetnili swoimi występami zespoły: „Wilkowianie”, Chór „Echo” z Goli oraz „Kapela Wilkowska”.
Oprócz programu artystycznego organizatorzy zapewnili wiele innych atrakcji, przygotowane były stoiska m.in. z pracami malarskimi malarki Anny Pękalskiej. Dla najmłodszych uczestników było malowanie twarzy, bańki mydlane i małpi gaj.
W trakcie trwania dożynek, tradycyjnie już, goście dożynkowi mogli degustować przysmaki z wiejskiego stołu, na którym znalazły się swojskie wyroby: kaszanka, kiełbasa, salceson, smalec z ogórkiem małosolnym i grochówka. Każdy mógł również skosztować przepysznych domowych wypieków, specjalnie przygotowanych na tą uroczystość przez mieszkanki Bukowia.
Gwiazdą wieczoru tegorocznych dożynek był zespół „Łobuzy”, na występ którego mimo niesprzyjającej pogody przybyły tłumy. Członkowie zespołu okazali się być bardzo pozytywnie nastawieni do publiczności – oprócz widowiskowego koncertu znaleźli czas na wspólne zdjęcia i autografy dla swoich fanów. Po koncercie zespołu na gości dożynkowych czekała kolejna atrakcja - Teatr ognia. Punktem kulminacyjnym był pokaz sztucznych ogni oglądany przez wszystkich z zapartym tchem. Zakończeniem tegorocznych dożynek była zabawa taneczna przy muzyce zespołu „Pryzmat”.
Starostwie dożynek
Starościna Pani Monika Pawłowska mieszkanka Bukowia prowadzi wraz z mężem Januszem i rodzicami nowoczesne gospodarstwo rolne. z rolnictwem związana jest od kilkunastu lat, kiedy to nabyła swoje pierwsze grunty. Gospodarstwo to przez lata sukcesywnie się powiększało i modernizowało, korzystając przy tym z najnowszych osiągnięć nauki w zakresie nawożenia i nasiennictwa. Dzięki wsparciu finansowemu pozyskanemu w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 zakupiła nowoczesny sprzęt rolniczy, który znacznie ułatwia pracę w gospodarstwie. Pani Monika jest kobietą przedsiębiorczą, zajmuje się również prowadzeniem działalności gospodarczej w branży rolno-spożywczej.
Rodzina Pani Moniki budzi duże zaufanie wśród mieszkańców. Pani Monika kontynuuje tradycje udzielania się w działalności społecznej. Czynnie uczestniczy w działalności Stowarzyszenia Koła Gospodyń Wiejskich w Bukowiu, pełniąc w nim funkcję sekretarza, a ojciec p. Moniki pełnił przez kilka kadencji funkcję radnego Gminy Wilków.
Starosta Pan Krzysztof Bochniak absolwent Akademii Rolniczej we Wrocławiu. w Gospodarstwie Rolno - Nasiennym „PAGRO” w Pągowie pracuje ponad 12 lat a od 2016 r. pełni funkcję dyrektora. Pan Krzysztof wielokrotnie wyróżniany był nagrodami. Jedną z ważniejszych jest odznaka honorowa „Zasłużony dla rolnictwa” otrzymana w 2013 roku od Ministra Rolnictwa. Nagradzane jest także gospodarstwo w którym pracuje, między innymi w tym roku zostało wyróżnione przez Marszałka Województwa opolskiego jako „Opolska gwiazda Europy ” przyznane w ramach 15 – lecia Opolskiej Wsi w Unii Europejskiej’
Gospodarstwo Rolno - Nasienne „Pagro” od czasu powstania uległo znacznym przekształceniom zarówno w kierunkach produkcji jak i organizacyjnym. Zmieniło też swój wizerunek poprzez współorganizację imprez rolniczych dla szerokiego grona odbiorców. Organizowane są między innymi Dni Pola, które odbywają się w miesiącu czerwcu każdego roku. Spotkania takie przyczyniają się do wymiany doświadczeń pomiędzy producentami rolnymi a dostawcami nowoczesnych środków ochrony roślin, pozwalających na prowadzenie produkcji na wysokim ekonomicznie poziomie. Gospodarstwo prowadzi szeroką paletę doświadczeń odmianowych w programie Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe i Rolnicze pod nadzorem jednostki Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Głubczycach. w gospodarstwie tym prowadzona jest produkcja roślinna główne uprawy to zboża, rzepak i buraki cukrowe.
Sponsorzy dożynek: Przedsiębiorstwo rolno–usługowo – handlowe ,Bukorol’’ sp. z o.o. z Bukowia, Przedsiębiorstwo produkcyjno-handlowo-usługowe „Agroplon” Małgorzata Wołczańska z Głuszyny, Gospodarstwo Rolno - Nasienne „Pagro” sp. z o. o. z Pągowa, Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna z Lubskiej, Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A., Agro-Efekt sp. z o.o. z Wilkowa, CZEMAR sp. z o.o. z Wilkowa, Bank Spółdzielczy Namysłów Oddział w Wilkowie, Zakład Wodociągów i Usług Komunalnych „EKOWOD” z Namysłowa, „Metalprodukt” sp. z o.o. Władysław Dziedzic z Dębnika, Państwo Anna i Mariusz Brodniccy Tartak sp. c. z Lubskiej, Wytwórnia Pasz sp. z o.o. Jadwiga Ceglik i Władysław Zychowicz z Wilkowa, Gospodarstwo Rolne i Agroteam Elżbieta i Dariusz Klusko z Pagowa, Józef Wójcik Piekarnia Wilków, Zygmunt Zubek Gospodarstwo Agroturystyczne z Dębnika, Rodzinne Gospodarstwo Rolne Państwa Załogów z Bukowia, Gospodarstwo Rolne Państwa Markowskich z Bukowia, Gospodarstwo Rolne Państwa Szyszak z Bukowia, Gospodarstwo Rolne Państwa Kowalczyk z Bukowia, Gospodarstwo Rolne Państwa Pawłowskich z Bukowia, Gospodarstwo Rolne Państwa Barbary i Krzysztofa Mozgowiec z Bukowia, Gospodarstwo Rolne Państwa Błaszczyk z Wilkowa, Gospodarstwo Rolne Państwa Urszuli i Dariusza Sulima z Wojciechowa, Państwo Barbara i Marek Bratosiewiczowie z Lubskiej, Pan Henryk Skiba.
Wójt Gminy Wilków – Bogdan Zdyb składa serdeczne podziękowania za pomoc w zorganizowaniu tegorocznego święta plonów mieszkańcom sołectwa Bukowie, paniom ze Stowarzyszenia – Koła Gospodyń Wiejskich z Bukowia, policjantom z Komendy Powiatowej Policji w Namysłowie, panu Piotrowi Majewskiemu za stały nadzór i obsługę techniczną tegorocznych dożynek, strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych w Bukowiu i w Wilkowie, pani Krystynie Sochalskiej – Dyrektorowi Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Idzikowicach, pani Katarzynie Wypart – Dyrektorowi Publicznej Szkoły Podstawowej w Bukowiu, pani Bożenie Puszczewicz – Dyrektorowi Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK w Dębniku, panu Romanowi Półrolniczakowi – Dyrektorowi Publicznej Szkoły Podstawowej w Wilkowie oraz paniom: Marii Półrolniczak, Krystynie Sieradzan, Magdalenie Kuźniarz, Małgorzacie Jagieła, Joannie Kapłon, Iwonie Migdałek, Dagmarze Margalskiej, Patrycji Ferenc, Iwonie Cholaś, Katarzynie Baran, Annie Chmielina-Głowackiej - za przygotowanie bogatego programu artystycznego; paniom: Lidii Wójcik i Annie Kownackiej za przygotowanie przepysznej grochówki; paniom: Annie Zdyb, - za przygotowanie smacznych posiłków; pracownikom Urzędu Gminy w Wilkowie za nieoceniony wkład w przygotowanie Święta Plonów oraz sponsorom dożynek.
Anna Trojanowska
W celu udogodnienia mieszkańcom załatwiania spraw administracyjnych zostało wydane zarządzenie o zmianie godzin pracy urzędu. W związku z powyższym od dnia 1 sierpnia 2024 r. w Urzędzie Gminy w Wilkowie obowiązują nowe godziny pracy:
Powyższa zmiana godzin pracy obowiązuje również w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Wilkowie.