- Strona główna
- Aktualności
- Gmina Wilków
- Urząd Gminy
- Fundusze pomocowe
- Archiwum
- Galeria
- eUrząd
- Inwestycje
„Za zdrową młodzież, co czci ziemię własną,
za to, co trwałe, i to, co się zmienia.
Często słyszymy słowa: Polska, jesteśmy Polakami, ojczyzna. Na co dzień jednak nie myślimy o tym, co to jest dobro wspólne, interes narodowy, poczucie tożsamości, nasza kultura. Może tylko podczas sukcesów naszych sportowców – lub niestety częściej ich porażek – jesteśmy zadowoleni lub niezadowoleni, zaczynamy się denerwować. I dobrze, że tylko w ten sposób dbamy dziś o honor domu, że możemy żyć w pokoju zabiegając o lepszy byt. W przeszłości nie zawsze tak bywało. Polska przechodziła różne koleje losu. Okresy potęgi i wielkości przeplatane były wojnami, niewolą i upadkiem. Poświęcenie i miłość do Ojczyzny, uczyniły nas narodem, który posyłał na śmierć swych najlepszych synów w imię niezależności Polski. Polacy musieli bronić swojej wolności i godności.
Montaż słowno-muzyczny uświetniający uroczyste, gminne obchody Odzyskania przez Polskę Niepodległości, przygotowany przez uczniów Gimnazjum w Wilkowie, wspieranych opieką artystyczną i muzyczną przez nauczycieli- Piotra Majewskiego i Małgorzatę Jagiełę, był okazją do refleksji na temat tego, jacy jesteśmy, czego pragniemy, dokąd w życiu chcemy zajść – my Polacy. Zgromadzeni w kościele z nostalgią słuchali ciepłych, sentymentalnych rozważań o ojczyźnie. Bo Ojczyzna - to słowo sacrum, słowo zobowiązujące, możliwe do wypowiadania jedynie z głębokim szacunkiem.
Wśród uczestników uroczystości znaleźli się goście honorowi- Kombatanci-
Pan Roman Mastalerz z Bukowia oraz Pan Józef Południak z Idzikowic , którym podziękowania za patriotyzm, odwagę złożyli w imieniu wszystkich - Wójt Gminy Wilków Pan -Zygmunt Szulakowski, Sekretarz Gminy Wilków- Pani Irena Wagner – Cichosz oraz Przewodniczący Rady Gminy – Pan Zygmunt Pniewski Kolejna lekcja patriotyzmu pokazana przez uczniów odbyła się przy udziale licznie zgromadzonych - Władz Samorządowych, Radnych, Dyrektorów szkół, młodzieży i mieszkańców Gminy Wilków. „Szukamy dziś postaci – ideałów, wzorców, które można naśladować”- tak apelowała młodzież podczas spektaklu. Czy mogą nimi być ci, których działalność i życie przypadły na czasy trudne, kiedy polskość nie była w cenie? Jaki program działania wyznaczyli sobie? Jakie wartości cenili najbardziej?
Przedstawienie, które odbyło się w miejscu szczególnym – kościele, było rozważaniem o wolności, ojczyźnie, wartościach, współczesnym człowieku.
Dar wolności… Trudny dar wolności człowieka sprawia , że wciąż bytujemy pomiędzy dobrem a złem. Wolność wszakże może przerodzić się w swawolę , jak wiemy również z naszych dziejów – może omamić człowieka pozorem „złotej wolności” . Młode pokolenie żyje w wolnej Polsce. Może się uczy i rozwijać swoje zainteresowania. Pragnijmy , by nasz kraj już nigdy nie był pozbawiony tego drogocennego daru – wolności.