GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: środa, 08-12-2021
Imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza

UROCZYSTA SESJA RADY GMINY w WILKOWIE, POŚWIĘCONA 20-tej rOCZNICY WOLNYCH WYBORÓW DO SEJMU i SENATU, KTÓRE ODBYŁY SIĘ W 1989 r. i UMOŻLIWIŁY ROZPOCZĘCIE LOKALNEJ DZIAŁALNOŚCI SAMORZĄDOWEJ - 25 czerwca 2009r.

PICT0227.jpeg

W dniu 25 czerwca 2009 roku w odświętnie udekorowanym godłem
państwowym, barwami narodowymi i pamiątkowymi tablicami Gminnym Ośrodku Kultury w Wilkowie odbyła się druga-uroczysta część XXIX Sesji Rady Gminy w Wilkowie, poświęcona 20. rocznicy wolnych wyborów do Sejmu i Senatu, które odbyły się w 1989 roku i umożliwiły rozpoczęcie lokalnej działalności samorządowej. Uroczystą Sesję otworzył przewodniczący Rady Gminy- Zygmunt Pniewski, który przywitał gości oraz wymienił nazwiska samorządowców, którzy w kolejnych kadencjach minionego dwudziestolecia pełnili funkcje w Radzie Gminy, Wójtów, Radnych i Sołtysów. Przewodniczący Rady przywitał w szczególności Wójta Gminy Wilków pełniącego tą funkcję w latach 1990-2002 - Andrzeja Spóra oraz obecnego Wójta Gminy Wilków Zygmunta Szulakowskiego, Irenę Wagner-Cichosz- Sekretarz Gminy, Teresę Żółtaszek -Skarbnik Gminy, księdza Marka Górdziałek- proboszcza parafii w Wilkowie, Zespół "Wilkowianki", który przygotował repertuar pieśni patriotycznych, kierowników jednostek organizacyjnych i przedsiębiorstw z terenu gminy oraz wszystkich zaproszonych gości. PICT0277.jpeg

Uroczystość rozpoczęto od odśpiewania Hymnu Państwowego. Następnie głos zabrał Zbigniew Maliński v-ce Przewodniczący Rady Gminy, który omówił skład Rady minionych kadencji wspominając tych samorządowców, którzy już odeszli. Ich pamięć uhonorowano minutą ciszy. Zespół "Wilkowianki" odśpiewał "Rotę", a przedstawicielki młodego pokolenia w przerwach kolejnych wystąpień prezentowały przygotowane na tą okoliczność poetyckie odczyty. Następnie Zbigniew Maliński, który był jednym z głównych inicjatorów zorganizowania tego uroczystego spotkania, wygłosił okolicznościowy referat dotyczący minionego dwudziestolecia, nakreślił ówczesną sytuację społeczno-polityczną i omówił najważniejsze wydarzenia tego okresu. Opowiedział także o wydarzeniach na terenie Gminy Wilków, o powstaniu NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych, o roli duchownych w tych wydarzeniach, reaktywowaniu samorządności i związanej z tym wydarzeniem dacie 4 czerwca 1989r. Zespół "Wilkowianki" odśpiewał "Boże coś Polskę", a młodzież wyrecytowała kolejne wiersze. Następnie głos zabrał wieloletni Wójt Gminy Andrzej Spór. Stwierdził on, że te 20 lat minęło bardzo szybko. Podziękował swoim współpracownikom, wspomniał tych, którzy już odeszli. Opowiedział o początkach nowej wówczas rzeczywistości, o nowych wyzwaniach, którym udało się sprostać. Wspomniał zmarłego księdza proboszcza Adamskiego. "Czy zrobiliśmy wszystko- na pewno nie, zawsze bowiem można byłoby zrobić więcej"-cyt. Andrzej Spór złożył społeczności Wilkowa wszystkiego najlepszego i stwierdził, że zawsze z sentymentem i łezką w oku tu wraca.

Kolejnym mówcą był obecny Wójt Gminy Wilków Zygmunt Szulakowski, który opowiedział o trudnych momentach transformacji i własnych doświadczeniach, kiedy to po 10 latach pracy na stanowisku sekretarza partii, w wolnych już wyborach samorządowych odniósł sukces i został radnym gminy, a następnie wójtem. Opowiedział o zmianach w mentalności ludzi, podejściu do życia, integracji, ale także o ludziach, którzy w wyniku zaistniałych zmian gospodarczych i społecznych stali się biedni i potrzebują pomocy, a także o przyszłych wyzwaniach. "Zrobiliśmy dużo i bądźmy z tego dumni"-cyt. Wójt przypomniał, że Gmina Wilków zajmuje 18. miejsce w woj. opolskim pod względem wykorzystania środków z Unii Europejskiej. Podziękował pracownikom urzędu, który jest urzędem prospołecznym. Stwierdził, że te 20 tal nie było czasem zmarnowanym. Urząd w Wilkowie jest najtańszym w utrzymaniu w woj. opolskim i na 32 miejscu w Polsce jeśli chodzi o wydatki na utrzymanie administracji. Na zakończenie swojego wystąpienia Zygmunt Szulakowski zaprosił wszystkich na dożynki gminne w Wilkowie. PICT0241.jpeg

Po kolejnej pieśni w wykonaniu "Wilkowianek" - "Płynie Wisła, płynie", głos zabrał radny Wiesław Kowalczyk, który wyraził swoją radość z tego, że przemiany w Polsce odbyły się bez rozlewu krwi, bez cierpienia, upokorzeń, wyraził też radość, że wszyscy tu zgromadzeni mogą spojrzeć sobie w oczy i razem się spotkać. Zgromadzeni wysłuchali wiersza "Żeby Polska była Polską" oraz tekstu piosenki Jacka Kaczmarskiego "A mury runą..."

Na zakończenie części oficjalnej młodzież wręczyła wszystkim obecnym na uroczystej sesji po jednej róży. Była też symboliczna lampka szampana. Przewodniczący Rady Gminy podziękował wszystkim, którzy przybyli na spotkanie i osobom, które włożyły dużo wysiłku w organizację uroczystości. Po zamknięciu sesji uczestnicy zaproszeni zostali na przygotowany poczęstunek.

Była to jedyna na terenie powiatu namysłowskiego tak uroczysta sesja poświęcona 20-tej rocznicy wolnych wyborów w Polsce.

Zdjęcia z uroczystości w galerii:


Projekt i realizacja: © 2011-2021 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności