GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: poniedziałek, 25-10-2021
Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora

ŚWIATOWY DZIEŃ INWALIDY - 30 czerwca 2012r.

Światowy Dzień Inwalidy

Obraz 064.jpeg


Już po raz jedenasty Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Opolu zorganizował w dniu  30 czerwca  obchody Światowego Dnia Inwalidy. Myślą przewodnią spotkania było hasło "Wspomagamy osoby niepełnosprawne".


Światowy Dzień Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych został ogłoszony przez Światową Organizację Pracy w 1956 roku. Stało się to po tragedii górniczej 8 sierpnia 1956 roku w kopalni węgla kamiennego Bois du Cazier w miasteczku Marcinelle w Belgii. Była to jedna z największych katastrof górniczych w historii. Zginęło 262 górników pochodzących z 12 krajów, a część została poważnie ranna. Tragedia ta stała się impulsem dla Międzynarodowej Organizacji Pracy aby dla ulegających wypadkom ludzi pracy ustanowić Międzynarodowy Dzień Inwalidów.

Podczas spotkania, które zostało zorganizowane w Opolu głos zabrał Przewodniczący Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Opolu pan Alfred Dydymski, który przywitał przybyłych gości. W dalszej części uroczystości   Marszałek Województwa Opolskiego nadał odznaki honorowe    „ Za zasługi dla województwa opolskiego". Odznaki otrzymali Przewodniczący Zarządu Rejonowego Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Namysłowie II pan Jan Klusko oraz pani Zofia Hruszowicz za pracę na rzecz osób niepełnosprawnych.
- Jestem w szoku, bo niczym sobie na takie wyróżnienie nie zasłużyłem. Czuję się zażenowany, to wyróżnienie jest dla mnie wielkim zaszczytem. Lecz chcieliśmy przypomnieć o obowiązku traktowania niepełnosprawnych obywateli, jako pełnosprawnych członków społeczeństwa. Chciałbym również uświadomić władzy     o problemach, z jakimi na co dzień osoby niepełnosprawne się spotykają. Nie dopuśćmy do tego, aby niepełnosprawni czuli się osobami niepotrzebnymi dla społeczeństwa. - powiedział Przewodniczący Zarządu Rejonowego Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Namysłowie II  - pan Jan Klusko.
W obchodach święta Światowego Dnia Inwalidy w Opolu brały udział zespoły folklorystyczne z całego województwa, dla których został zorganizowany przegląd zespołów artystycznych. Występujący zespół „Wilkowianie" z Wilkowa zajął II miejsce i w nagrodę  zostanie zaproszony do nagrania płyty w profesjonalnym studiu nagrań. Wszystkie zespoły otrzymały słodkie upominki. Została również wyróżniona honorowa orkiestra naszego związku, która poderwała wszystkich uczestników festynu do tańca. Takie spotkania służą integracji naszych członków Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów.

 

                                                                                                              Irena Gumulak

Pragnę gorąco podziękować Bogdanowi Zdybowi Wójtowi Gminy Wilków za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu na obchody Światowego Dnia Inwalidy do Opola. Przewodniczący Zarządu Rejonowego Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Namysłowie II Jan Klusko

Projekt i realizacja: © 2011-2021 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności