GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: środa, 20-10-2021
Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

DOŻYNKI GMINNE W WILKOWIE - 16 września 2012r.

 

Święto Plonów

Tegoroczne „Dożynki Gminne 2012” przebiegły we wspaniałej atmosferze. W niedzielę, 16 września w Wilkowie podczas Gminnych Dożynek każdy mógł wybrać coś dla siebie — coś dla ducha i dla ciała.

IMG_6561.jpeg IMG_6700.jpeg IMG_6718.jpeg IMG_6748.jpeg IMG_6796.jpeg IMG_6833.jpeg

Obchody święta plonów rozpoczęły się tradycyjną Mszą Świętą Dożynkową  w kościele pw. Św. Mikołaja w Wilkowie, którą celebrował ksiądz proboszcz Marek Górdziałek.

Po mszy świętej barwny korowód utworzony przez mieszkańców gminy, przedstawicieli sołectw z wieńcami dożynkowymi, zaproszonych gości i przedstawicieli władz samorządowych przemaszerował na boisko sportowe , gdzie zostały zorganizowane tegoroczne obchody Święta Plonów. Zgodnie ze staropolskim obyczajem starostowie tegorocznych dożynek ( Paweł Marel z Wilkowa i Maria Załoga z Bukowia)  w trakcie odśpiewanej przez zespół „Wilkowianie” z Wilkowa pieśni  „Plon, niesiemy plon….”, przekazali Wójtowi Gminy Wilków Bogdanowi Zdybowi bochen dożynkowego chleba wypieczonego z mąki  tegorocznych zbóż.  Wójt  przyrzekł, że będzie go dzielił uczciwie i sprawiedliwie . Tak, aby nikomu tego chleba w gminie Wilków nie zabrakło. Następnie podzielił go wśród zaproszonych gości dożynkowych, jak i mieszkańców gminy Wilków.

W swoim przemówieniu pan Wójt podziękował wszystkim rolnikom za wysiłek, którego symbolem jest przyniesiony tutaj dożynkowy bochen chleba. Złożył wszystkim rolnikom najserdeczniejsze życzenia z okazji Dożynek- tego najważniejszego święta dla polskiej wsi, które jest ukoronowaniem całorocznej ciężkiej pracy rolników.

            Dalsze części uroczystości należały do artystów i uczniów placówek oświatowych z terenu Gminy Wilków. Wystąpili uczniowie Publicznego Gimnazjum w Wilkowie, Publicznej Szkoły Podstawowej w Idzikowicach, Publicznej Szkoły Podstawowej w Bukowiu oraz przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Wilkowie. Następnie wystąpił zespół ,,Wilkowianie” z Wilkowa , chór ,, Echo” z Goli , zaprezentowali się Mistrzowie Świata w tańcach latynoamerykańskich grupa ,, Salsa Fuerte” z Opola i zespół 

,, The New Shadows”. Gwiazdą wieczoru był zespół ,, Bayer Show”. Z nieukrywanym zachwytem goście dożynkowi obejrzeli wspaniały pokaz sztucznych ogni, a uwieńczeniem tegorocznego święta plonów była zabawa taneczna. W trakcie uroczystości dożynkowych został rozstrzygnięty konkurs na ,, Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy”, którego zwycięzcą zostało sołectwo Jakubowice, a kolejne miejsca zajęły sołectwa: Wilków i Idzikowice.

            Organizatorzy nie zapomnieli również o najmłodszych uczestnikach dożynek. Były zorganizowane dla nich różnego rodzaju konkursy z nagrodami. Zorganizowany był mini park rozrywki, przejażdżka bryczką i wiele innych atrakcji.

            Ogromnym powodzeniem cieszył się tzw.  wiejski stół, gdzie każdy uczestnik mógł posilić się ,,swojskimi’’ wyrobami masarniczymi, wiejskim chlebem ze smalcem oraz pyszną grochówką. Dożynkowa niedziela na pewno zapisze się w naszej pamięci również dzięki wspaniałej pogodzie.

            Podsumowując Dożynki 2012 Wójt Gminy Wilków Bogdan Zdyb dziękuje wszystkim mieszkańcom Wilkowa oraz Radzie Sołeckiej Wilkowa na czele sołtysem panem Zbigniewem Reczuchem, strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych w Wilkowie i Bukowiu, policjantom z Komendy Powiatowej  w Namysłowie, pani Bronisławie Mela za profesjonalną opiekę medyczną, panu Kazimierzowi Bochenkowi za stały nadzór i obsługę techniczną tegorocznych dożynek, dyrekcji szkół i przedszkoli za przygotowanie bogatego programu artystycznego, paniom Mirosławie Syrowiczka, Halinie Jaźwa, Annie Kownackiej, Annie Gubernat za przygotowanie smacznych posiłków, paniom Krystynie Wzorek, Urszuli Kamińskiej, Marzenie Ubych za przygotowanie przepysznej grochówki, pani Grażynie Głód za przygotowanie wspaniałych dekoracji dożynkowych oraz pracownikom Urzędu Gminy Wilków.  A przede wszystkim sponsorom,bez których hojności nie udało by się zrealizować tak bogatego programu tegorocznych dożynek. 

 

LISTA SPONSORÓW:

 1. GDF SUEZ Energia Polska S.A.( sponsor strategiczny)
 2. Bank Spółdzielczy w Namysłowie
 3. PBDI S.A. w Toruniu
 4. WINDPROJEKT Sp. z o.o. w Warszawie
 5. PROKON New Energy Poland Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku
 6. Firma budowlana ,, KUBOT’’ Sp. j.
 7. Firma ,, Dziedzic’’ – Władysław Dziedzic
 8. Koło Łowieckie ,, ŁOŚ’’ w Wilkowie
 9. ,,AGROPLON’’ w Głuszynie – Małgorzata Wołczańska
 10. Firma Ciesielsko- Budowlana – Mariusz Brodnicki
 11. ,, PAGRO’’ w Pągowie
 12. ,, BUKOROL’’ w Bukowiu
 13. ,, EKOWOD’’ w Namysłowie
 14.  RSP w Lubskiej
 15.  Wytwórnia Pasz w Wilkowie
 16.  P.P.U.H. ,, DOMEL” Sp. z o.o. z Domaradza - Robert Pawłowski
 17. ,, ATTIS’’ w Jakubowicach
 18.  P. Zbigniew i Lucyna Reczuch
 19.  MPM Development Sp. z o. o. w Namysłowie – Marek Wróbel
 20. Piekarnia w Wilkowie – Józef Wójcik
 21. ,,Rzeźnictwo i Wędliniarstwo’’- Sylwester Maryniak

 

                            Starostowie Dożynek 2012 w Wilkowie

Starostami tegorocznych dożynek byli Paweł Marel z Wilkowa oraz Maria Załoga  z Bukowia.

Paweł Marel- absolwent Politechniki Wrocławskiej na wydziale Mechaniczno- Energetycznym, pracuje w gospodarstwie rolnym rodzinnym, o powierzchni 55 ha. Gospodarstwo znajdujące się w Wilkowie zajmuje się głównie produkcją roślinną: upraw pszenicy, rzepaku i buraków cukrowych oraz hodowlą bydła mlecznego. Jest delegatem Izby Rolniczej oraz delegatem do Wojewódzkiej Izby Rolniczej.

  Maria Załoga-  wspólnie z mężem prowadzą gospodarstwo rolne w Bukowiu,  o powierzchni 320 ha i sukcesywnie powiększają jego powierzchnię. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji roślinnej, główne uprawy: to pszenica, rzepak i kukurydza.


Zapraszamy do galerii :DOŻYNKI GMINNE 2012r. W WILKOWIE

Projekt i realizacja: © 2011-2021 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności