GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: czwartek, 28-10-2021
Imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty

OCALIĆ MOGIŁY OD ZAPOMNIENIA

OCALIĆ MOGIŁY OD ZAPOMNIENIA

Po raz drugi uczniowie Publicznego Gimnazjum w Wilkowie, przed zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych, uporządkowali były wilkowski cmentarz, który powstał jeszcze przed II Wojna Światową. A obecnie jest jedną z wielu zapomnianych nekropoli.

 

Wilków przed II Wojną Światową, jak wszystkie inne miejscowości Powiatu Namysłowskiego, mieścił się w granicach Państwa Niemieckiego. Ziemia Namysłowska była świadkiem wojennej zawieruchy, która w latach 1939-1945 przetoczyła się przez Europę. Dlatego na tym terenie znajduje się wiele poniemieckich cmentarzy, które wymagają odpowiedniego zabezpieczenia  i opieki. Na terenie Powiatu Namysłowskiego jest wiele zapomnianych i zaniedbanych cmentarzy nie tylko z czasów II Wojny Światowej. Jest także wiele pojedynczych lub zbiorowych mogił w lasach, które nie są nawet oznakowane jako miejsca pochówku. Wiele z cmentarzy jest objętych szczególną ochroną konserwatorską. Na terenie naszego Powiatu, w Dziedzicach, znajduje się także grób słynnego działacza serbołużyckiego Jana Skali. Pochowanych w naszym regionie jest wielu żołnierzy polskich, niemieckich, radzieckich a nawet greckich (Pokój). Jest też wiele cmentarzy protestanckich i żydowskich. Ziemia skrywa także zbiorowe mogiły ofiar dawnych epidemii czy żołnierzy napoleońskich.

Jednym z takich zapomnianych miejsc jest teren pochówku zmarłych  przy ul. Długiej w Wilkowie gdzie wśród starych lip skrywały się przedwojenne  mogiły dawnych mieszkańców Wilkowa. Jednakże od dwóch lat to miejsce  zostało otoczone opieką uczniów  Publicznego Gimnazjum w Wilkowie. Tak jak i w roku poprzednim, tak i tym razem uczniowie klasy II B wraz ze swoim wychowawcą Dariuszem Niciejewskim w dniu 24 października przystąpili do porządkowania mogił na byłym miejscu pochówku. Poprzez swoją pracę gimnazjaliści ocalili mogiły od zapomnienia. Razem z gimnazjalistami porządkował mogiły pan dr Bartłomiej Stawiarski muzealnik z Namysłowskiego Ośrodka Kultury, który w trakcie prac opowiedział uczniom przedwojenną historię Wilkowa.

IMG_1282.jpeg

 Z refleksją nad przemijaniem zapalili również symbolicznie znicze, będące wyrazem pamięci i szacunku dla spoczywających tu zmarłych.

Projekt i realizacja: © 2011-2021 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności