GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: środa, 01-12-2021
Imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza

PALENIE ŚMIECI

Wraz ze zmianą aury i nadchodzącymi coraz to zimniejszymi wieczorami, jak bumerang powraca temat spalania śmieci w przydomowych kotłowniach i kuchennych piecach, a przecież czyste powietrze jest podstawą do prawidłowej egzystencji człowieka.

Prawo jasno określa czego nie wolno spalać w piecach i domowych kotłowniach:

 • plastikowych pojemników i butelek po napojach,

 • zużytych opon

 • innych odpadów z gumy,

 • przedmiotów z tworzyw sztucznych,

 • elementów drewnianych pokrytych lakierem,

 • sztucznej skóry,

 • opakowań po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin,

 • opakowań po farbach i lakierach,

 • pozostałości farb i lakierów,

 • plastikowych toreb z polietylenu,

 • papieru bielonego związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych.

W gospodarstwach domowych można spalać tylko - poza opałem:

 • papier, tekturę i drewno,

 • opakowania z papieru, tektury i drewna,

 • odpady z gospodarki leśnej, ale nie chemikalia i opakowania z tworzyw sztucznych,

 • odpady kory i korka,

 • trociny, wióry i ścinki,

 • mechanicznie wydzielone odrzuty z przeróbki makulatury.

rysunek dziecka.jpeg autor fot. : Wiktoria S., lat 5 -Publiczne Przedszkole w Wilkowie

Wielu ludzi postrzega spalanie śmieci w domowych piecach za tanią, łatwo osiągalną i niekłopotliwą metodę pozbywania się odpadów zgromadzonych w gospodarstwie domowym. Niestety oszczędność jest jedynie pozorna, ponieważ może okazać się, że zaoszczędzone pieniądze wkrótce przeznaczone zostaną na kosztowne leczenie. Paląc śmieci w domu trujemy siebie i swoich najbliższych. Narażamy swój dom na niebezpieczeństwo. W trakcie spalania odpadów – butelek PET, plastikowych i foliowych opakowań, zużytej odzieży, fragmentów mebli zawierających trujące lakiery czy elementów gumowych, do atmosfery uwalniane są toksyczne związki. Zwiększa się emisja pyłów i węglowodorów aromatycznych, tlenków azotu i siarki. Toksyny uwalniane z dymem do powietrza dostają się do dróg oddechowych, opadają na glebę zanieczyszczając warzywa w przydomowych ogródkach, dostają się do wód gruntowych. Ich obecność notuje się także w mleku i jajach. Substancje te, nawet w niewielkich ilościach mają negatywne działanie. Przypisuje się im wywoływanie alergii, chorób układu oddechowego, nowotworów i porażeń.

Pamiętajmy szczególnie wrażliwe na działanie toksyn są dzieci. Pomyślmy o nich, zanim znowu śmieci zostaną wrzucone do pieca lub ogniska.

We współczesnym świecie, gdzie termin: ekologia, czysta woda i powietrze jest nam znany od najmłodszych lat, to powyższe zachowanie jest wrecz karygodne i powinniśmy zwracać szczególną uwagę co dzieje się w naszym otoczeniu. Tym bardziej, że w Gminie Wilków od wielu lat prowadzona jest selektywna zbiórka odpadów oraz organizowane są akcje zbiórki odpadów wielkogabarytowych.

Jak poinformował Grzegorz Pawliszyn – wilkowski kominiarz za palenie odpadów w miejscu do tego nieprzeznaczonym, a więc np. w domowym palenisku lub na podwórku grozi mandat w wysokości 500 zł. „Domowy palacz” może również stanąć przed sądem grodzkim, który ma możliwość nałożenia grzywny do 5 tysięcy zł. Spalanie śmieci powoduje również smołowanie się kominów, co grozi zapaleniem się komina.

Czyste powietrze jest darem danym nam przez matkę naturę, dlatego korzystając z okazji, że w dniu 14 listopada 2012 r. obchodzimy Dzień Czystego Powietrza apelujemy abyśmy więcej nie musieli patrzeć na kominy, z których wydobywa się gęsty, śmierdzący dym, a odpady aby zamiast do pieców trafiały do namysłowskiej sortowni, gdzie zostaną przeznaczone do recyklingu.

Pamiętać należy, że właśnie podczas spalania odpadów w gospodarstwach domowych mogą powstawać takie związki jak dwutlenek siarki (SO2), tlenek węgla (CO), tlenki azotu (NOx), a nawet dioksyny, furany, chlorowodór i cyjanowodór oraz liczne metale ciężkie. Każdy z tych związków ma negatywny wpływ na życie i zdrowie ludzi oraz jakość środowiska, w którym żyjemy. Im bliżej źródła spalania, tym stężenie trucizn w powietrzu jest większe. Musimy zdać sobie sprawę z tego, iż przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych nie ma szans na całkowite i bezpieczne pozbycie się powstałych w wyniku spalania zanieczyszczeń. Kominy w naszych domach są zbyt niskie, by mogły unieść zanieczyszczenia na odpowiednią odległość, gdzie zostałyby rozproszone przez wiatr. Ich działanie nie jest natychmiastowe, mogą przez wiele lat kumulować się w naszej tkance tłuszczowej. Najbardziej narażone na chorobotwórcze działanie furanów, dioksyn i metali ciężkich są dzieci, kobiety w ciąży i osoby o obniżonej odporności – informuje Krzysztofa Golec-Pianka inspektor ds. ochrony środowiska w UG Wilków.

 

Mariusz Jabłoński

Projekt i realizacja: © 2011-2021 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności