GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: czwartek, 28-10-2021
Imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty

FARMA WIATROWA PĄGÓW


FARMA WIATROWA PĄGÓW

Farma Wiatrowa Pągów  zmieniła krajobraz Gminy Wilków i stanęła na gruntach należących do spółki PAGRO z Pągowa.

SAM_0105.jpeg

Z końcem 2012 roku została oddana do użytkowania Farma Wiatrowa Pągów o łącznej mocy aż 52.275MW. Farma składa się z najnowocześniejszych i najwyższych turbin wiatrowych jakie do tej pory zainstalowano w Polsce.  Farma składa się z 17 elektrowni wiatrowych VESTAS V112, każda turbina charakteryzuje się max mocą  3,075 MW i jest osadzona na stalowych wieżach rurowych o wysokości 119 m. Turbiny Wiatrowe wyposażone są w trzy łopaty omiatające koło o średnicy 112 m  stąd nazwa V112, długość każdej z łopat to 56m. Energia elektryczna wyprodukowana na farmie oddawana jest do stacji energetycznej w Oleśnicy, energia transportowana jest podziemną linią kablową WN o niespotykanej dotąd w kraju długości ponad 22 km.

Właścicielem elektrowni wiatrowej jest koncern GDF SUEZ,  który zakupił  nowe turbiny od duńskiej firmy VESTAS. GDF SUEZ jest drugą w Europie i jednym z największych producentów energii elektrycznej na świecie.

Dzięki tej inwestycji do kasy Gminy Wilków co roku będzie wpływać podatek w wysokości 2% wartości budowli. Pieniądze uzyskane z podatku pomogą w szeroko rozumianej modernizacji wszystkich sołectw na terenie Gminy. 

Jako mieszkaniec Pągowa pragnę podziękować moim sąsiadom z Pągowa i Pszenicznej  za wyrozumiałość podczas budowy Farmy Wiatrowej, która zmieniła krajobraz wokół naszych domów. W 2012 roku pozyskałem dodatkowe fundusze od inwestora i wykonawcy o wartości ponad 1 miliona złotych, za całą kwotę zostały wykonane prace, o których poinformuję wkrótce.  - powiedział Bogdan Zdyb Wójt Gminy Wilków.

Projekt i realizacja: © 2011-2021 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności