- Strona główna
- Aktualności
- Gmina Wilków
- Urząd Gminy
- Fundusze pomocowe
- Archiwum
- Galeria
- eUrząd
- Inwestycje
Z cyklu:
„Historia nauczycielką życia”
Majowe święta i rocznice
Maj w przyrodzie jest najpiękniejszym miesiącem roku. Wszystko kwitnie wkoło. To także miesiąc zakochanych. Natomiast w historii w maju miało miejsce wiele wydarzeń, które z większą lub mniejszą atencją czcimy do dziś.
1 Maja
Dzień ten jako Święto Pracy – robotnicze święto, ustanowione w Paryżu,
gdzie zebrali się przedstawiciele socjalistycznych partii robotniczych by uczcić
100. rocznicę zburzenia Bastylii.
Bastylię (łagodne więzienie w Paryżu, gdzie więziono około 10 więźniów) zburzono 14 lipca 1789 r. Natomiast przedstawiciele tych partii zebrali się w roku 1889.
To w Paryżu postanowiono święcić 1 Maja.
Po raz pierwszy świętowano je w roku 1890. Ustanowiono je na cześć robotników amerykańskich z Chicago, gdzie krwawo stłumiono strajk; stąd świętowanie pod czerwonymi sztandarami.
Nie jest to więc święto ustanowione przez komunistów – lecz przez nich zawłaszczone.
1 maja jest też świętem kościelnym – święto Józefa Robotnika.
2 Maja
Dzień Flagi – święto naszych biało – czerwonych barw.
Święto Flagi ustanowiono stosunkowo niedawno – bo w 2004 r. na mocy ustawy
z 20 lutego. Dlatego może nie ma zbyt wielkiej tradycji by je czcić wywieszając nasze barwy narodowe. Czyżbyśmy nie czuli przywiązania do tego co nasze – polskie?
3 Maja
Tego dnia – 3 maja 1791 r. w Warszawie Sejm Wielki – Czteroletni uchwalił pierwszą w Europie a drugą w świecie Konstytucję – zbiór praw i obowiązków obywatelskich. Konstytucja 3 Maja próbowała ratować upadające państwo wprowadzając reformy, które miały przyczynić się do świetności Polski.
Niestety bezskutecznie! W tym czasie Polska była w stanie agonalnym, żadne działania reanimacyjne już nie pomogły i musiała zniknąć z mapy Europy.
3 maja to także święto kościelne – Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Święto to zapoczątkowano 1 kwietnia 1656 r. w katedrze lwowskiej, gdzie w czasie potopu szwedzkiego król Jan Kazimierz zawierzył Matce Bożej naszą
Ojczyznę – Polskę !
3 maja 1921 r. wybuchło III Powstanie Śląskie. Polacy po przegranym plebiscycie, który decydował o przynależności Górnego Śląska do Polski
a obejmował m.in. część gminy Domaszowice i Świerczów, chwycili za broń
i na Górze św. Anny stoczyli bitwę z Niemcami o przynależność tych ziem do Polski.
Dziś Góra św. Anny to też Anaberg. Potomkowie wielu powstańców posiadają podwójne obywatelstwo czując się także Niemcami. Paradoks historii !
8 Maja
Ten dzień to Dzień Zwycięstwa Po blisko sześciu latach zakończyła
się w Europie II wojna światowa. Ten dzień obchodzony jest w rocznicę podpisania bezwarunkowej kapitulacji Trzeciej Rzeszy w 1945 r.
Wojna ta rozpoczęła się napaścią na Polskę, która najdłużej w Europie walczyła z Niemcami. Nasi żołnierze zatknęli naszą biało – czerwoną w Berlinie.
26 Maja
Dzień Matki – najcieplejsze ze świąt w całym roku, obchodzone w wielu krajach.
Matka maleńkiego dziecka wzbudza podobne wzruszenia jak matka staruszka, której dzieci już dorosły …
Opr. Zbigniew Maliński