GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: środa, 24-07-2024
Imieniny: Kingi, Krystyna, Michaliny

BOŻE NARODZENIE - ŁĄCZY POKOLENIA - 20 grudnia 2013r,

BOŻE NARODZENIE - ŁĄCZY POKOLENIA

Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych i najpiękniejszych świąt głęboko zakorzenionych w polskiej tradycji. Obok wymowy religijnej, posiada ono również wymiar rodzinny, łagodzi nastroje, łączy pokolenia i przysparza miłości. Dlatego też Świętom tym towarzyszyła od zawsze bogata obrzędowość sakralna i świecka.

Jedną z najważniejszych tradycji Świąt Bożego Narodzenia jest wspólne kolędowanie, strojenie choinki, tradycyjna pasterka ale również budowa szopki bożonarodzeniowej. Zwyczaj budowy szopki sięga XIII wieku i od tej pory praktycznie w każdym zakątku Europy w okresie Świąt Bożego Narodzenia organizowane są konkursy na najpiękniejsze szopki. Tradycyjna szopka bożonarodzeniowa przedstawiana jest zazwyczaj w formie stajenki, niekiedy konstruowana jest również w charakterze jaskini bądź też groty. W środku szopki bożonarodzeniowej znajdujemy figury przedstawiające postaci małego Jezusa Chrystusa, Najświętszej Marii Panny oraz świętego Józefa. Bożonarodzeniowa szopka w sposób szczególny wpisała się w świąteczny klimat i stała się częścią kultury wszystkich narodów świata. Tradycje budowania szopek są również kultywowane w Gminie Wilków. Już po raz kolejny Wójt Gminy Wilków ogłosił „Konkurs na Szopkę Betlejemską Wilków 2013”. Konkurs skierowany był do dzieci i młodzieży oraz placówek oświatowych z terenu powiatu namysłowskiego. Celem konkursu było zainteresowanie uczniów tematyką świąteczną oraz tradycjami związanymi ze świętami Bożego Narodzenia jak również popularyzacja obrzędowości i ludowej twórczości artystycznej związanej ze Świętami Bożego Narodzenia. Do tegorocznej edycji wilkowskiego konkursu zgłoszono 37 prac w trzech kategoriach. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 20 grudnia w Domu Kultury w Wilkowie.

Autorzy prac wykazali się niezwykłą  inwencją twórczą odnośnie formy szopki, jak również wykorzystanego do jej budowy materiału. Drewno, bibuła, makaron, masa solna, piernik, siano, tektura, mech i plastelina to tylko niektóre z materiałów, jakie najmłodszym mieszkańcom powiatu namysłowskiego posłużyły do budowy szopek bożonarodzeniowych.

Jury powołane przez organizatora dokonało oceny prac zgodnie z regulaminem „Konkursu  na Szopkę Betlejemską Wilków 2013” i oceniło prace w trzech kategoriach.

W kategorii dzieci i młodzież szkół podstawowych, zwyciężył:  Paweł Wójcik, II nagroda-    Magdalena Rachlak, III   nagroda -Wiktoria Dąbek.  Wszyscy laureaci są uczniami Publicznej Szkoły Podstawowej w Bukowiu.

 W kategorii młodzież gimnazjalna, zwyciężyła:  Angelika Mętel,   II nagroda-Jarosław Konefał, III nagroda-Krzysztof Kwiecień. Wszyscy laureaci są uczniami  Publicznego Gimnazjum w Wilkowie.

W kategorii prace zbiorowe  zwyciężyło: Publiczne Gimnazjum Wilkowie, II nagroda- Publiczna Szkoła Podstawowa w Bukowiu, III-nagroda Przedszkole Nr 4 w Namysłowie Oddział w Krasowicach.

Wszyscy laureaci otrzymali nagrody rzeczowe a pozostali uczestnicy zostali obdarowani słodkimi upominkami. Fundatorami nagród w „Konkursie na Szopkę Betlejemską Wilków 2013” byli Bogdan Zdyb-Wójt Gminy Wilków oraz Starostwo Powiatowe w Namysłowie. Wystawa prac konkursowych eksponowana jest w Domu Kultury w Wilkowie w okresie od 20 grudnia 2013 r. do 15 stycznia 2014r.

Projekt i realizacja: © 2011-2024 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności