GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: środa, 29-05-2024
Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji

Konkurs rozstrzygnięty

Rozstrzygnięto Konkurs na „ Szopkę Betlejemską Wilków 2014 ”.  Konkurs adresowany był do przedszkolaków oraz dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Jedną z tradycji Świąt Bożonarodzeniowych kultywowanych w  Gminie Wilków stało się  budowanie „Szopek Betlejemskich” przez najmłodszych mieszkańców naszej gminy. W związku z ta świąteczną tradycją Wójt Gminy Wilków ogłosił konkurs na „Szopkę Betlejemską Wilków 2014”. Konkurs skierowany był on do dzieci i młodzieży placówek oświatowych z terenu powiatu namysłowskiego. Zwyczaj budowy szopki sięga XIII wieku i od tej pory praktycznie w każdym zakątku Europy w okresie Świąt Bożego Narodzenia organizowane są konkursy na najpiękniejsze szopki. Tradycyjna szopka bożonarodzeniowa przedstawiana jest zazwyczaj w formie stajenki, niekiedy konstruowana jest również w charakterze jaskini bądź też groty.  W środku szopki bożonarodzeniowej znajdujemy figury przedstawiające postaci małego Jezusa Chrystusa, Najświętszej Marii Panny oraz świętego Józefa. Bożonarodzeniowa szopka w sposób szczególny wpisała się w świąteczny klimat i stała się częścią kultury wszystkich narodów świata.

W tym roku do konkursu zostały zgłoszone 34 prace w trzech kategoriach wiekowych, których autorzy wykazali się niezwykłą pomysłowością odnośnie formy szopki, jak również wykorzystanego do jej budowy materiału.
Celem konkursu było kształtowanie umiejętności widzenia głęboko humanistycznych wartości tkwiących w kulturze ludowej. Popularyzacja obrzędowości i ludowej twórczości artystycznej związanej ze Świętami Bożego Narodzenia z uwzględnieniem środowiska dzieci i młodzieży  szkolnej  oraz  pielęgnowanie znajomości tradycji kulturowej własnego regionu i uzyskanie związku kultury ludowej z kulturą narodową.
Jury w składzie Irena Szajda - Przewodnicząca Komisji, Joanna Piaskowska, Anna Trojanowska oraz  Tomasz Kin –członkowie  komisji  powołani zarządzeniem Bogdana Zdyba-Wójta Gminy Wilków  dokonało oceny prac zgodnie z regulaminem konkursu i oceniło prace w trzech kategoriach. Zwycięzcami „Konkursu  na Szopkę Betlejemską Wilków 2014” zostali:

  • w kategorii dzieci i młodzież szkół podstawowych, zwyciężył Franciszek Długosz – z Publicznej Szkoły Podstawowej w Idzikowicach, II nagroda-  Fabian Mazur z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bukowiu, III   nagroda - Maja Marczenko z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bukowiu;
  • w kategorii młodzież gimnazjalna, zwyciężył:  Dominik Kuświk, II nagroda- Konrad Kurzawa, III nagroda- Alicja Środoń. Wszyscy laureaci są uczniami  Publicznego Gimnazjum w Wilkowie;
  • w kategorii prace zbiorowe zwyciężyła: Publiczna Szkoła Podstawowa w Bukowiu, II nagroda- Publiczne Gimnazjum Wilkowie, III-nagroda Publiczne Przedszkole w Wilkowie.

Autorzy wszystkich prac wymienionych w protokole otrzymali nagrody rzeczowe. Fundatorem nagród dla autorów zwycięskich prac był  Michał Ilnicki Starostwa Namysłowski w Namysłowie oraz Bogdan Zdyb  Wójt Gminy Wilków. Wystawa prac konkursowych eksponowana będzie w Domu Kultury w Wilkowie w okresie od 19 grudnia 2014 r.  do 15 stycznia 2015 r.

Jako przedstawiciel fundatora nagród w konkursie na  „Szopkę Betlejemską Wilków 2014” pragnę z całego serca pogratulować wszystkim uczestnikom konkursu. Tradycyjna szopka jest jednym z magicznych elementów świąt Bożego Narodzenia. Jej korzeni można doszukać się już w roku 330 r. n.e., kiedy cesarzowa Helena poleciła, aby w znajdującej się w Betlejem grocie, wybudować marmurowy żłóbek, który miał upamiętniać narodziny Syna Bożego, Jezusa Chrystusa. Pomysł ten przypadł do gustu świętemu Hieronimowi, i tak narodziła się ta tradycja. Z całą pewnością będziemy w przyszłości nadal wspierać finansowo organizację konkursu, bo naprawdę warto – powiedział Bartłomiej Stawiarski, Wicestarosta Namysłowski.

Mariusz Jabłoński

Projekt i realizacja: © 2011-2024 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności