GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: poniedziałek, 20-05-2024
Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Wilków szykuje Festiwal Kultury Ludowej

4 edycja FKL 2017.png
Gmina Wilków zaprasza na IV edycję Festiwalu Kultury Ludowej, który odbędzie się 25 czerwca w Domu Kultury w Wilkowie. To dopiero czwarta edycja Festiwalu Kultury Ludowej w Wilkowie, który na dobre wpisał się już w kalendarz wydarzeń artystycznych Gminy Wilków jak również Powiatu Namysłowskiego.
W tegorocznej edycji wezmą udział zespoły ludowe z terenu Lokalnej Grupy Działania „Dobra Widawa” oraz Powiatu Namysłowskiego. Festiwal ma na celu popularyzację kultury, a także promowanie zespołów ludowych (wykorzystanie zasobów społecznych i kulturowych). Festiwal będzie także okazją do wymiany doświadczeń oraz nawiązania nowych kontaktów międzyludzkich pomiędzy zespołami.

Pokazuje bogate walory tradycji ludowej i wpisuje się w piękną kartę tradycji folkloru, integruje społeczeństwo lokalne i pokazuje, że tradycyjne piosenki ludowe są ciągle pielęgnowane. Organizatora festiwalu w czwartej edycji reprezentować będzie ludowy zespół „Wilkowianie”, który początkowo nosił nazwę „Wilkowianki” oraz członkinie Stowarzyszenia – Koła Gospodyń Wiejskich w Bukowiu.

Zespół "Wilkowianie" od początku swojej działalności działał przy Domu Kultury w Wilkowie składa się z 12 osób. W swoim repertuarze posiada głównie pieśni ludowe, patriotyczne i kościelne. Swoją działalnością promuje Gminę Wilków w przeglądach artystycznych, jak również na wszelkiego rodzaju uroczystościach świeckich i kościelnych. Obecnym kierownikiem zespołu jest Zdzisław Konefał. Największymi osiągnięciami zespołu jest wydanie dwóch płyt pod tytułem „Wilkowianie” i „Wilkowianie Kolędy”. Zespół zajął III miejsce w I Wojewódzkim Przeglądzie Amatorskich Zespołów Artystycznych „Kosturki 2011”, II miejsce w I Festiwalu Kultury Ludowej w Wilkowie 2014 r. oraz III miejsce w II Festiwalu Kultury Ludowej w Wilkowie w 2015 r.

"Samodzielne Koło Gospodyń Wiejskich w Bukowiu", taką nazwę Stowarzyszenie nosiło od września 2014 roku, do lutego 2016 roku. Pomysł powstania organizacji został przedstawiony mieszkańcom wsi podczas zebrania sołeckiego, inicjatywa spodobała się mieszkańcom i już w tym samym dniu na listę osób chcących przynależeć do Koła Gospodyń zapisało się 19 członkiń. W następnych dniach do listy dopisali się kolejni chętni. Koło Gospodyń działa  jako "Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Bukowiu" i zrzesza 26 członkiń. Swój pierwszy występ wokalny, przy akompaniamencie pani Haliny Skupińskiej, Panie zaprezentowały podczas uroczystości Dożynek Wiejskich w Bukowiu, śpiewając pieśni dożynkowe oraz wiejskie przyśpiewki. Kolejną możliwość do zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych i wokalnych Panie miały podczas V Edycji Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich.  Biorąc udział po raz pierwszy w Turnieju wywalczyły nagrodę główną, a także dwie nagrody Grand Prix w kategorii produkt tradycyjny oraz scenka kabaretowa. Swoją obecnością Panie z SKGW w Bukowiu uatrakcyjniają różnego rodzaju imprezy np. dożynki, festyny. Stowarzyszenie zajęło II miejsce w III FKL w Wilkowie w 2016 r.

Szczegóły uczestnictwa w IV Festiwalu Kultury Ludowej określone zostały w regulaminie Festiwalu, który jest dostępny na stronie www.wilkow.pl.  Miłośnicy muzyki ludowej będą mogli podziwiać zespoły ludowe na scenie wilkowskiego domu kultury dzięki wsparciu finansowemu Bogdana Zdyba - Wójta Gminy Wilków, Andrza Michty - Starosty Namysłowskiego, Urzędu Marszałkowskiego w Opolu oraz zarządu LGD Dobra Widawa.

 Mariusz Jabłoński

Projekt i realizacja: © 2011-2024 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności