GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: środa, 24-07-2024
Imieniny: Kingi, Krystyna, Michaliny

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI - 11 LISTOPADA 2011r.

11 LISTOPADA
            Data 11 Listopada 1918 r. jest niewątpliwie jedną z najważniejszych, symbolicznych dat w naszej historii. Tego dnia, po 123 latach niewoli, Polska znów pojawiła się na mapach Europy. Marzenia Polaków urodzonych i wychowywanych pod zaborami w końcu się ziściły. Polska stała się wolna i niepodległa. 
 
 P1190392.jpegP1190494.jpegP1190491.jpegP1190435.jpeg
 
 
 
 
 
 
 
Dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy dopiero w 1937 roku. W latach 1939-44, podczas okupacji hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 do 1989 roku, w czasie rządów komunistycznych obchodzenie święta 11 listopada było zakazane. Dopiero w roku 1989, ustawą Sejmu, przywrócono obchody tego święta, od tego roku Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym. Narodowe Święto Niepodległości każdego roku jest szczególnym dniem, kiedy cały polski naród przypomina sobie o swoich korzeniach i wspomina tych, którzy bronili naszej wolności.

Podobnie jak w całej Polsce, tak też w  Gminie Wilków zostały zorganizowane obchody tego najważniejszego dla Polaków święta. Centralne obchody listopadowych uroczystościrozpoczęły się o godzinie 12.00 Mszą Święta w Kościele Parafialnym p.w. Św. Mikołaja w Wilkowie, którą celebrował ks. proboszcz Marek Górdziałek. Po zakończeniu mszy wspaniałym patriotycznym występem zaszczycili obecnych uczniowie Publicznego Gimnazjum w Wilkowie pod kierunkiem pani Małgorzaty Jagieły i pana Piotra Majewskiego.

Po wspaniałym występie Wójt Gminy Bogdan Zdyb w swoim wystąpieniu nie kryjąc wzruszenia podziękował młodym artystom wspaniałego występu jak również zaproszonym gościom oraz przybyłym pocztom sztandarowym Związku Emerytów i Rencistów w Wilkowie oraz Strażakom z OSP Wilków. Jednocześnie z okazji Narodowego Święta Niepodległości Wójt złożył życzenia satysfakcji z rozwoju naszej Małej Ojczyzny, mądrego korzystania z daru wolności i zjednoczenia w osiąganiu wspólnych celów na poziomie całego kraju i lokalnych wspólnot. Następnie młodzież w asyście pocztów sztandarowych                  i uczestników mszy świętej przemaszerowali pod pomnik upamiętniający osoby pomordowane na Kresach Wschodnich gdzie delegacje przedstawicieli kombatantów, straży pożarnej; samorządowców oraz pracowników oświaty z terenu Gminy Wilków, podczas odśpiewania „Roty” przez zespół Wilkowianie złożyli kwiaty, a uczniowie Gimnazjum z Wilkowa zapalili symboliczne biało- czerwone znicze.

                                                                                               Mariusz Jabłoński

Projekt i realizacja: © 2011-2024 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności