GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: piątek, 21-06-2024
Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa

„Szopka betlejemska"- konkurs plastyczny rostrzygnięty

Idea wykonywania szopek bożonarodzeniowych to piękna tradycja, która wiąże się z osobą św. Franciszka z Asyżu. Zbudował on pierwszą szopkę w wiosce Greccio w roku 1223 i do dnia dzisiejszego jest ona niezbędnym elementem Bożego Narodzenia. Tradycyjna szopka bożonarodzeniowa przedstawiana jest zazwyczaj w formie stajenki, niekiedy konstruowana jest również w charakterze jaskini bądź też groty. W środku szopki bożonarodzeniowej znajdujemy figury przedstawiające postacie małego Jezusa Chrystusa, Najświętszej Marii Panny oraz świętego Józefa. Bożonarodzeniowa szopka w sposób szczególny wpisała się w świąteczny klimat i stała się częścią kultury wszystkich narodów świata. Tradycje budowania szopek w Gminie Wilków również są kultywowane wśród najmłodszych poprzez aktywny udział w  Konkursie pn. Szopka Betlejemska cyklicznie ogłaszanym przez Wójta Gminy Wilków, a skierowanym  do dzieci i młodzieży oraz placówek oświatowych z terenu powiatu namysłowskiego. Celem konkursu jest popularyzacja obrzędowości i ludowej twórczości artystycznej związanej ze Świętami Bożego Narodzenia z uwzględnieniem środowiska dzieci i młodzieży szkolnej. W tegorocznej edycji udział wzięło 38 prac zgłoszonych w trzech kategoriach. Szopki wykonywane są w różnych technikach. Jedne odznaczają się bogatym zdobnictwem, mnóstwem misternie wykonanych detali i ozdób, niezwykłą kolorystyką. Inne – zachwycają skromnością, prostotą i kunsztem wykonania. Szopki betlejemskie, bo o nich mowa, są jedną z form wyrażania tradycji Bożego Narodzenia.

Szopka2017-1.jpeg

Jury powołane przez Wójta Gminy Wilków w składzie: Barbara Kuświk – przewodniczący, Mariusz Jabłoński, Anita Jankowska i Anna Trojanowska – członkowie komisji, dokonało oceny prac zgodnie z regulaminem Konkursu  pn. Szopka Betlejemska Wilków 2017” i oceniło prace w trzech kategoriach.

W kategorii prace wykonane przez dzieci przedszkolne: zwyciężyła Oliwia Nowińska z Publicznego Przedszkola w Wilkowie, II miejsce zajęła Julia Wójcik z Oddziału Przedszkolnego w Bukowiu, a III miejsce Zofia Sowa z Publicznego Przedszkola w Wilkowie.

W kategorii dzieci i młodzież szkół podstawowych zwyciężyła: Marlena Makara z Publicznej Szkoły Podstawowowej w Wilkowie, II miejsce zajęła Jagoda Marczenko z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bukowiu, a III miejsce Marta Bińkowska z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bukowiu.

W kategorii młodzież gimnazjalna zwyciężyła Weronika Warcholińska, II miejsce zajęła Karolina Szcześniak, a III miejsce Wiktoria Piętka wszyscy lauraci są uczniami Publicznego Gimnazjum w Wilkowie.

Szopka2017-2.jpeg

Idea wykonywania szopek bożonarodzeniowych to piękna tradycja, a ten konkurs służy jej popularyzacji.Własnoręcznie wykonane szopki betlejemskie będą skłaniały do pogłębienia tradycji związanej z świętami Bożego Narodzenia. Wykonywanie szopki z pewnością pozytywnie wpłynie na rozwój wyobraźni twórczej, naszych małych artystów ludowych - powiedziała Barbara Kuświk przewodnicząca komisji konkursowej.

Szopka2017-3.jpeg

Wszyscy laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy zostali obdarowani słodkimi upominkami. Fundatorami nagród w Konkursie pn. Szopka Betlejemska Wilków 2017 byli: Bogdan Zdyb - Wójt Gminy Wilków oraz Zarząd Powiatu w Namysłowskiego. Zwieńczeniem konkursu jest wystawa szopek bożonarodzeniowych, którą można podziwiać w  Domu Kultury w Wilkowie oraz w kościele parafialnym  pw. Św. Mikołaja w Wilkowie do dnia 10 stycznia 2018 roku.

Projekt i realizacja: © 2011-2024 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności