GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: środa, 22-05-2024
Imieniny: Emila, Neleny, Romy

DOŻYNKI GMINNE 2008

 

DOŻYNKI GMINNE 2008

 wstawka 2.jpeg

Po raz szósty w Naszej Gminie odbyło się Gminne Święto Plonów - święto polskiej wsi. Święto Rolników, którzy przez cały rok w trudzie i znoju ciężkiej pracy, w deszczu i w upale słońca, wyciskają z ziemi ziarna zbóż  z których powstaje największy skarb rolniczego trudu – chleb. Nie ma nic piękniejszego od zapachu świeżego chleba. Należy zawsze pamiętać, że bez tej ciężkiej pracy rolnika nie byłoby życia na ziemi. Każdy, aby żyć musi korzystać z owoców pracy rolnika. Dlatego dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika, są świętem radości i dumy z osiągniętych plonów.

Tegoroczne Dożynki Gminne odbyły się 6 września w gościnnym sołectwie Lubska. Gminne święto plonów rozpoczęto uroczystą polową mszą świętą, która odbyła się w intencji rolników a celebrowali ją: proboszcz parafii w Przeczowie – ksiądz Daniel Baranowski i ksiądz Jan Kurcoń, proboszcz parafii w Wilkowie – ksiądz Marek Górdziałek, proboszcz parafii w Bukowiu – ksiądz Andrzej Stefanów.

                Po uroczystej mszy przystąpiono do staropolskiej ceremonii przekazania przez starostów dożynek wspaniałego bochna chleba, upieczonego z tegorocznego ziarna, które wzrastało i dojrzewało na naszej wilkowskiej ziemi, gospodarzom gminy – Wójtowi Zygmuntowi Szulakowskiemu i Przewodniczącemu Rady Gminy  w Wilkowie  Zygmuntowi Pniewskiemu.

Starostą tegorocznych dożynek był Pan Henryk Rachlak, który jest Prezesem Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Lubskiej,  założonej w 1976 r., a gospodaruje na 486 hektarach. W gospodarstwie tym prowadzona jest produkcja roślinna (główne uprawy to jęczmień, żyto, pszenżyto, owies, pszenica i rzepak) oraz hodowla bydła mlecznego.

12a.jpeg

          Starościną była Pani Zdzisława Zubek – mieszkanka Dębnika, prowadzi tam wraz z mężem Zygmuntem i synem Grzegorzem rodzinne gospodarstwo agroturystyczne na obszarze około 30 ha, w tym 15 ha lustra wody. Gospodarstwo wkomponowane jest w tereny leśne.

Starostowie na plac dożynkowy zostali przywiezieni parą koni na pięknie wystrojonej  bryczce, która jest własnością starościny.

          W swoim przemówieniu Wójt Gminy Zygmunt Szulakowski serdecznie   przywitał wszystkich zebranych mieszkańców Gminy Wilków oraz gości i gorąco podziękował rolnikom za wysiłek włożony w zbiór tegorocznych plonów a przede wszystkim życzył: „Aby nigdy nie zabrakło na naszych stołach, tego  najważniejszego symbolu dożynek – chleba. Szanujmy go i szanujmy tych, dzięki którym go mamy. Według słów poety: Kto ma chleb, ma wszystko”. Szczególne podziękowania skierował do doradców z Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Banku Spółdzielczego i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa za duże zaangażowanie w działaniach dla dobra wsi i rolnictwa. Przeczytał listy z wyrazami uznania dla pracy rolników od Nadleśniczego Nadleśnictwa Namysłów – Jacka Podolskiego i Dowódcy Garnizonu Jastrzębie – ppłk Mariusza Kalinowskiego.  O pracy rolników naszej gminy nie zapomniał także Starosta Namysłowski w swoim liście podziękował im za ciężką pracę na rzecz całego Narodu.                        

           Mówiąc o dożynkach trzeba koniecznie wspomnieć o pięknie udekorowanych gospodarstwach i placu, na którym odbywały się dożynki gminne oraz o wieńcach i koronach dożynkowych, które przygotowali mieszkańcy z 7 wsi Gminy Wilków: Bukowie, Idzikowice, Jakubowice, Lubska, Pągów, Wilków, Wojciechów i jeden wieniec z Gminy Namysłów, ze wsi Krasowice.

                Program artystyczny był różnorodny i bogaty, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Festyn dożynkowy rozpoczęto występem dzieci Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK w Dębniku, następnie obejrzeliśmy nowoczesne tańce  w wykonaniu Zespołu Tanecznego „VIP” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego
w Idzikowicach oraz przedstawienie muzyczne pt. „Jaś i Małgosia” w wykonaniu dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bukowiu. Uroczystość dożynkową uświetniły występy: Zespołu „Debeściaki” z Publicznego Gimnazjum w Wilkowie, Zespołu „Wilkowianki” z Wilkowa, Zespołu „Radzowiczanki” z Radzowic.
Goście i mieszkańcy mogli podziwiać przepiękne tańce towarzyskie, takie jak:  samba, cza-cza, rumba i jive w wykonaniu pary tanecznej:  Pawła Marela z Wilkowa i Katarzyny Jabłońskiej z Wrocławia. Równolegle z występami artystycznymi rozpoczęto konkurs rysunkowy dla dzieci pn. „Żniwa”. Prace dzieci były piękne, oto wyniki: w kategorii: Przedszkole - I miejsce zajęła Natalia Kapica. W kategorii: Klasa I-III: I miejsce ex aeguo zajęły Aleksandra Dymek i Klaudia Keczmerska, II miejsce ex aeguo zajęli: Krzysztof Kwiecień i Damian Kwiatkowski, III miejsce zajęli ex aeguo: Bartosz Kapica i Agata Płaza. W kategorii: Klasa IV-VI: I miejsce zajęła Daria Kurzawa, II miejsce zajęła Patrycja Gubernat, III miejsce zajęła Joanna Holc. Dzieci zostały nagrodzone maskotkami.

Oprócz doznań artystycznych zadbaliśmy również o doznania sportowe naszych mieszkańców organizując - Konkurs Rodzin, w którym wzięły udział trzy rodzin. Wszystkie konkurencje były na czas, wyścig sztafet rodzinnych, bieg w workach, wbijanie gwoździ na czas, bieg z przenoszeniem piłek, rzut kółkiem do celu i piłką lekarską, przeciąganie liny. Po zaciętej rywalizacji, miejsca kształtowały się następująco: I miejsce zajęły ex aeguo: Rodzina Sulikowskich z Wojciechowa i Rodzina Zielińskich z Idzikowic a II miejsce zajęła Rodzina Huków z Pielgrzymowic. Nagrody - sprzęt gospodarstwa domowego AGD dla rodzin ufundował Urząd Gminy.

Jednym z punktów programu dożynkowego było podsumowanie II edycji konkursu pn.: „Piękny ogród, piękna zagroda” – oto wyniki: w kategorii „piękny ogród” – I miejsce zajęli Państwo Mariola i Józef  Wójcikowie  z Bukowia, II miejsce zajęli Państwo Dorota i Janusz Szczęśniak z Jakubowic a III miejsce zajęli Państwo  Danuta i Leszek Polakiewicz z Wilkowa. Pierwsze trzy miejsca zostały nagrodzone wykaszarkami do trawy, natomiast pozostali uczestnicy otrzymali ozdobne donice.

Największą atrakcją tegorocznych dożynek gminnych był pokaz sztucznych ogni, który na pewno utkwił w pamięci zgromadzonej publiczności – jednym słowem był wspaniały. Dużym powodzeniem cieszyła się loteria fantowa, stoisko z ciastem, z chlebem smarowanym pysznym domowym smalcem i ogórkiem.
Stoiska te zorganizowali mieszkańcy Lubskiej i nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK w Dębniku. Stoiska gastronomiczne były dobrze zaopatrzone, można było zaspokoić głód również talerzem przepysznej grochówki przygotowanej przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Lubskiej ponadto można było skosztować pieczonego prosiaka przygotowanego przez Piekarnię z Wilkowa Pana Józefa Wójcika. Były przepiękne wystawki: wystawa wyrobów hafciarskich Pani Janiny Strzały z Krzykowa i Koła Łowieckiego „Łoś” w Namysłowie. Sobotnie popołudnie było bardzo udane i na pewno zapisze się w historii Lubskiej.

Przy rytmach zespołu „AMAT” z Krasowic trwała zabawa taneczna do późnych godzin wieczornych.

Wójt Gminy Wilków – Zygmunt Szulakowski serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tegorocznych Dożynek w Lubskiej, a w szczególności Panu Markowi Bratosiewiczowi, Zdzisławowi Bratosiewiczowi i mieszkańcom tej wsi za porządki i piękne dekoracje a wszystkim mieszkańcom gminy i gościom za udział w Święcie Plonów.

 

PODZIĘKOWANIA

 

                Przygotowanie Dożynek Gminnych w Lubskiej wymagało szczególnie wiele pracy, dobrej organizacji, zabezpieczenia oraz wsparcia finansowo-rzeczowego.
Nie obyło się bez pomocy jednostek współpracujących z Urzędem oraz sponsorów, którym składamy najszczersze podziękowania, słowa uznania kierujemy w stronę: radnych, sołtysów, strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bukowiu, Komendanta i policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Namysłowie,  Zarządu i pracowników  Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Lubskiej, Zakładu Wodociągów i Usług Komunalnych „Ekowod” z Namysłowa, Dyrektora Elżbiety Rosińskiej, grona nauczycielskiego i pracowników obsługowo-administracyjnych Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK  w Dębniku, Dyrektora Krystyny Sochalskiej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Idzikowicach, Dyrektora Romana Półrolniczaka z Publicznego Gimnazjum w Wilkowie, Dyrektora Tadeusza Młynarskiego z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bukowiu, Nauczyciela Piotra Majewskiego z Publicznego Gimnazjum w Wilkowie za profesjonalizm w prowadzeniu dożynek, Nauczyciela Arkadiusza Kacprzaka z Publicznej Szkoły Podstawowej z Bukowia, Nauczycielki Haliny Skupińskiej z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bukowiu, Zygmunta Pniewskiego z Wilkowa, Joanny Trochimowicz z Wilkowa, Zarządu Koła Łowieckiego „Łoś” w Namysłowie, Niepublicznego Zakładu  Opieki Zdrowotnej „Arka” w Namysłowie  - Pani Elżbiety Nawrot, Zespołu „Wilkowianki” z Wilkowa, pracowników Urzędu Gminy w Wilkowie i stażystów za pomoc w sprawach organizacyjnych.

       Serdeczne podziękowanie składamy w kierunku sponsorów, bez których trudno byłoby zorganizować tak wielką imprezę – święto plonów.

Sponsorzy dożynek: Bank Spółdzielczy w Namysłowie, Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna z Lubskiej, Gospodarstwo Rolno-Nasienne „Pagro‘’ z Pągowa, Przedsiębiorstwo Produkcji Rolnej „Attis” z Jakubowic, Przedsiębiorstwo Rolno-Usługowo-Handlowe „Bukorol” z Bukowia, Władysław Dziedzic z Namysłowa, Piekarnia  z Wilkowa -  Józef Wójcik, Przedsiębiorstwo „Agroplon” z Głuszyny, Wytwórnia Pasz z Wilkowa,  Zdzisława i Zygmunt Zubkowie z Dębnika, Danuta i Bogusław Pawliszyn ze Świerczowa , Browar Namysłów, Monika Markowska Agencja Reklamowa z Namysłowa, Zakład Obróbki Drewna „Destral” z Krzykowa, Henryk Sudoł z Jakubowic, Firma DE Heus – Koudijs Hima z Wilkowa, Przedsiębiorstwo Zaopatrzenia Rolnictwa „Osadkowski” w Bierutowie, Przedsiębiorstwo „Super-Form” Produkcja Opakowań w Wilkowie, Państwo Elżbieta  i Lesław Wachowscy z Wojciechowa, Państwo Zofia i Zbigniew Błaszczykowie z Wilkowa i  wszyscy darczyńcy loterii fantowej.

                                                                                                                               

                                                                                 Opr. Dorota Birska

                                                               podinspektor ds. kultury i sportu w Urzędzie Gminy w Wilkowie

 


DSC01908.jpeg DSC01969.jpeg  DSC01943.jpeg DSC01911.jpeg

Kliknij na zdjęcie by powiększyć

Projekt i realizacja: © 2011-2024 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności