GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: poniedziałek, 20-05-2024
Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI - 11 listopada 2009r.

11.jpeg

            „Za zdrową młodzież, co czci ziemię własną,

 

za to, co trwałe, i to, co się zmienia.

 
Kocham Cię, Polsko! Kocham Cię.”
 
 
 

            Często słyszymy słowa: Polska, jesteśmy Polakami, ojczyzna. Na co dzień jednak nie myślimy o tym, co to jest dobro wspólne, interes narodowy, poczucie tożsamości, nasza kultura. Może tylko podczas sukcesów naszych sportowców – lub niestety częściej ich porażek – jesteśmy zadowoleni lub niezadowoleni, zaczynamy się denerwować. I dobrze, że tylko w ten sposób dbamy dziś o honor domu, że możemy żyć w pokoju zabiegając o lepszy byt. W przeszłości nie zawsze tak bywało. Polska przechodziła różne koleje losu. Okresy potęgi i wielkości  przeplatane były wojnami, niewolą i upadkiem. Poświęcenie i miłość do Ojczyzny, uczyniły nas narodem, który posyłał na śmierć swych najlepszych synów w imię  niezależności Polski. Polacy musieli bronić swojej wolności i godności.

            Montaż słowno-muzyczny uświetniający uroczyste, gminne obchody Odzyskania przez Polskę Niepodległości, przygotowany przez uczniów Gimnazjum w Wilkowie, wspieranych opieką artystyczną i muzyczną przez nauczycieli- Piotra Majewskiego i Małgorzatę Jagiełę, był okazją do refleksji na temat tego, jacy jesteśmy, czego pragniemy, dokąd w życiu chcemy zajść – my Polacy. Zgromadzeni w kościele z nostalgią słuchali ciepłych, sentymentalnych rozważań o ojczyźnie. Bo Ojczyzna - to słowo sacrum, słowo zobowiązujące, możliwe do wypowiadania jedynie z głębokim szacunkiem.

            Wśród uczestników uroczystości znaleźli się goście honorowi- Kombatanci-

Pan Roman Mastalerz z Bukowia oraz Pan Józef Południak z Idzikowic , którym podziękowania za patriotyzm, odwagę złożyli w imieniu wszystkich - Wójt Gminy Wilków Pan -Zygmunt Szulakowski, Sekretarz Gminy Wilków- Pani Irena Wagner – Cichosz oraz Przewodniczący Rady Gminy – Pan Zygmunt Pniewski Kolejna lekcja patriotyzmu pokazana przez uczniów odbyła się przy udziale licznie zgromadzonych - Władz Samorządowych, Radnych, Dyrektorów szkół, młodzieży i mieszkańców Gminy Wilków. „Szukamy dziś postaci – ideałów, wzorców, które można naśladować”- tak apelowała młodzież podczas spektaklu. Czy mogą nimi być ci, których działalność i życie przypadły na czasy trudne, kiedy polskość nie była w cenie? Jaki program działania wyznaczyli sobie? Jakie wartości cenili najbardziej?

Przedstawienie, które odbyło się w miejscu szczególnym – kościele, było rozważaniem o wolności, ojczyźnie, wartościach, współczesnym człowieku.

             Dar wolności… Trudny dar wolności człowieka  sprawia , że wciąż bytujemy pomiędzy dobrem a złem. Wolność wszakże może przerodzić się w swawolę , jak wiemy również z naszych dziejów – może omamić człowieka pozorem „złotej wolności” .   Młode pokolenie żyje w wolnej Polsce. Może się uczy i rozwijać swoje zainteresowania. Pragnijmy , by nasz kraj już nigdy nie był pozbawiony tego drogocennego daru – wolności.

Małgorzata Jagieła
 
Zdjęcia z uroczystości :

 Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada 2009
 
Projekt i realizacja: © 2011-2024 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności