GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: sobota, 15-06-2024
Imieniny: Jolanty, Lotara, Wita

DOŻYNKI GMINNE W WILKOWIE - 29 sierpnia 2009r.

DOŻYNKI GMINNE

 

W dniu 29 sierpnia br. obchodziliśmy w naszej Gminie uroczystość Święta Plonów naszej ziemi - święto polskiej wsi. Święto Rolników, którzy przez cały rok w trudzie i znoju ciężkiej pracy, w deszczu i w upale słońca, wyciskają z ziemi ziarna zbóż, z których powstaje największy skarb rolniczego trudu – chleb. Nie ma nic piękniejszego od zapachu świeżego chleba. Należy zawsze pamiętać, że bez tej ciężkiej pracy rolnika nie byłoby życia na ziemi. Każdy, aby żyć musi korzystać z owoców pracy rolnika. Dlatego dożynki, jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika, są świętem radości i dumy z osiągniętych plonów oraz odpoczynkiem po ciężkiej pracy. 

Tegoroczne Dożynki Gminne odbyły się w Wilkowie. Gminne święto plonów rozpoczęto uroczystą polową mszą świętą, która odbyła się w intencji rolników a celebrowali ją: proboszcz parafii w Wilkowie – ksiądz Marek Górdziałek, proboszcz parafii w Bukowiu – ksiądz Andrzej Stefanów i proboszcz parafii w Michalicach – ksiądz Przemysław Paluch.

            Po uroczystej mszy przystąpiono do staropolskiej ceremonii przekazania przez starostów dożynek wspaniałego bochna chleba, upieczonego z tegorocznego ziarna, które wzrastało i dojrzewało na naszej gminnej Wilkowskiej ziemi, gospodarzom gminy – Wójtowi Zygmuntowi Szulakowskiemu i Przewodniczącemu Rady Gminy  w Wilkowie – Zygmuntowi Pniewskiemu.

Starostą tegorocznych dożynek był Pan Bogdan Środoń – mieszkaniec Wilkowa, który prowadzi wspólnie z żoną Ewą gospodarstwo rolne o powierzchni 60 ha. W gospodarstwie tym prowadzona jest produkcja roślinna (główne uprawy to: zboża, rzepak i buraki cukrowe) oraz hodowla bydła mlecznego. W pracach związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego wspierają ich również dzieci, a są to: dwie córki i syn.

          Starościną była Pani Urszula Sulima – mieszkanka Wojciechowa, prowadzi tam wraz z mężem Dariuszem gospodarstwo rolne o powierzchni blisko 40 ha, pełni także funkcję sołtysa wsi. Gospodarstwo Pani Urszuli jest wielofunkcyjne, zajmujące się produkcją roślinną oraz hodowlą bydła i trzody chlewnej. W pracach związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego wspierają ich dwie córki.

Starostowie na plac dożynkowy wjechali pięknie przystrojoną bryczką zaprzężoną w parę koni powożoną przez Pana Szynala Czesława.

Po ceremonii przekazania chleba głos zabrał Wójt Gminy Zygmunt Szulakowski, który serdecznie przywitał wszystkich zebranych mieszkańców Wilkowa, Gminy Wilków oraz gości. Podziękował rolnikom za wysiłek włożony w zbiór tegorocznych plonów, powiedział że „ tak dawniej jak i dziś dożynki są ważne dla wszystkich, bo przypominają, że to dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach polski chleb.... Praca rolnika jest wciąż podstawą egzystencji ludzkiej, nikt i nic tego nie przekreśli”. O pracy rolników naszej gminy nie zapomniał także Starosta Namysłowski, który w swoim wystąpieniu podziękował za ciężką pracę na rzecz całego Narodu. Po oficjalnych wystąpieniach Starostowie Dożynek, Wójt Gminy z Panią Skarbnik i Przewodniczący Rady Gminy z Panią Sekretarz dzieli się chlebem z tegorocznych zbiorów z wszystkimi zebranymi na placu dożynkowym.                   

                        Mówiąc o dożynkach trzeba koniecznie wspomnieć o pięknie udekorowanych gospodarstwach i boisku, na którym odbywały się dożynki gminne oraz o wieńcach i koronach dożynkowych, które przygotowali mieszkańcy z 7 wsi Gminy Wilków: Idzikowic, Jakubowic, Krzykowa, Pągowa, Pielgrzymowic, Wilkowa i Wojciechowa.

            Program artystyczny był różnorodny i bogaty, każdy uczestnik uroczystości mógł znaleźć coś dla siebie. Festyn dożynkowy rozpoczęto występem dzieci Zespołu Tanecznego „VIP” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Idzikowicach w tańcach nowoczesnych, następnie wystąpiła w takt poloneza młodzież z Publicznego Gimnazjum w Wilkowie. Uroczystość dożynkową uświetniły występy: Zespołu „Debeściaki” z Publicznego Gimnazjum w Wilkowie, Zespołu „Wilkowianki”  z Wilkowa, Zespołu „Radzowiczanki” z Radzowic. Goście i mieszkańcy tradycyjnie mogli podziwiać przepiękne tańce towarzyskie, takie jak: samba, cza-cza, rumba
 i jive w wykonaniu pary tanecznej: Pawła Marela z Wilkowa i Katarzyny Jabłońskiej z Wrocławia. Na co dzień para taneczna ćwiczy w Klubie Tańca Towarzyskiego „Iskra” na Politechnice Wrocławskiej. Nie zapomniano o dzieciach, dla nich był przygotowany konkurs rysunkowy pn. „Żniwa”. Prace dzieci były piękne, oto wyniki:
w kategorii: Przedszkole - I miejsce zajęła Natalia Duszyńska, II miejsce zajęła Julia Solecka, III miejsce zajął Paweł Kwiecień. W kategorii:Klasa I-III: I miejsce zajął Dominik Barszcz, II miejsce zajęła Natalia Kapica, III miejsce zajął Krzysztof Kwiecień. W kategorii: Klasa IV-VI: I miejsce zajęła Klaudia Keczmerska, II miejsce zajęła Aleksandra Dymek, III miejsce zajęła Agata Wołowiec. Dzieci zostały nagrodzone maskotkami.

Oprócz doznań artystycznych zadbaliśmy również o doznania sportowe naszych mieszkańców organizując – dla dorosłych rzut do szampana a dla dzieci rzut do pepsi.

Jednym z punktów programu dożynkowego było podsumowanie III edycji konkursu pn.: „Piękny ogród, piękna zagroda” – oto wyniki: w kategorii „piękny ogród” – I miejsce ex aequo zajęły: Pani Agata Mikołajczyk z Wilkowa i Danuta Tasińska z Lubskiej , II miejsce ex aequo zajęli: Pan Robert Sochalec z Idzikowic i Pani Teresa Łukasiewicz z Pągowa, III miejsce zajęła Pani Maria Sudak z Lubskiej. Wyniki w kategorii: „piękna zagroda” – I miejsce zajęła pani Agata Sulikowska z Wojciechowa, II miejsce zajęła Pani Elżbieta Klusko z Pągowa, III miejsce zajęła Pani Danuta Jończyk z Idzikowic. Pierwsze trzy miejsca zostały nagrodzone kosami spalinowymi do trawy, natomiast pozostali uczestnicy otrzymali upominki przydatne do pracy w ogrodzie.

Kolejnym punktem naszego programu dożynkowego był pokaz zapaśniczy w stylu wolnym wykonany przez zapaśników z LKS „Orzeł” w Namysłowie. Wszyscy byli zainteresowani walkami zapaśników ale najbardziej entuzjazm udzielił się chłopcom. Jako ciekawostkę podam, iż od września przy Publicznym Gimnazjum w Wilkowie jest prowadzona sekcja zapasów w stylu wolnym chłopców i dziewcząt.

Największą atrakcją tegorocznych dożynek gminnych był pokaz sztucznych ogni, który na pewno utkwił w pamięci zgromadzonej publiczności – jednym słowem był wspaniały. Dużym powodzeniem cieszyła się loteria fantowa, stoisko z ciastem,  z chlebem smarowanym pysznym domowym smalcem i ogórkiem.
Stoiska te zorganizowała Rada Parafialna z Wilkowa. Stoiska gastronomiczne były dobrze zaopatrzone, można było zaspokoić głód również talerzem przepysznej grochówki przygotowanej przez panie kucharki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Idzikowicach. Była przepięknie przygotowana wystawa trofeów myśliwskich przez Koło Łowieckie „Łoś” z Namysłowa. Sobotnie popołudnie było bardzo udane i na pewno zapisze się w historii Wilkowa.

Przy rytmach zespołu „Dubler” z Trzebnicy trwała zabawa taneczna
do białego rana.

Wójt Gminy Wilków – Zygmunt Szulakowski serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tegorocznych Dożynek w Wilkowie, mieszkańcom wsi za porządki i piękne dekoracje a wszystkim mieszkańcom gminy i gościom za udział w Święcie Plonów.

 
PODZIĘKOWANIA
 

            Przygotowanie Dożynek Gminnych w Wilkowie wymagało szczególnie wiele pracy, dobrej organizacji, zabezpieczenia oraz wsparcia finansowo-rzeczowego.
Nie obyło się bez pomocy jednostek współpracujących z Urzędem oraz sponsorów, którym składamy najszczersze podziękowania. Słowa uznania kierujemy w stronę: radnych, sołtysów, strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wilkowie, Komendanta i policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Namysłowie,   Dyrektor Krystyny Sochalskiej i pań kucharek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Idzikowicach, Dyrektora Romana Półrolniczaka z Publicznego Gimnazjum w Wilkowie, Dyrektora Tadeusza Młynarskiego z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bukowiu, Nauczyciela Piotra Majewskiego z Publicznego Gimnazjum w Wilkowie za profesjonalizm w prowadzeniu dożynek, Nauczycieli Pani Małgorzaty Jagieły z Publicznego Gimnazjum w Wilkowie, Nauczyciela Arkadiusza Kacprzaka z Publicznej Szkoły Podstawowej z Bukowia, Zygmunta Pniewskiego z Wilkowa, Edwarda i Romualda Szulakowskich z Koła Łowieckiego „Łoś” w Namysłowie, naszych pielęgniarek: Pani Bronisławy Meli i Pani Anny Dowolskiej, Zespołu „Wilkowianki” z Wilkowa, pracowników Urzędu Gminy w Wilkowie i stażystów za pomoc w sprawach organizacyjnych. Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę wszystkich zaangażowanych w wykonaniu koron dożynkowych.  

         Serdeczne podziękowanie składamy w kierunku sponsorów, bez których trudno byłoby zorganizować tak wielką imprezę.

Sponsorzy dożynek: Bank Spółdzielczy w Namysłowie, Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna z Lubskiej, Gospodarstwo Rolno-Nasienne „Pagro‘’ z Pągowa, Przedsiębiorstwo Produkcji Rolnej „Attis” z Jakubowic, Przedsiębiorstwo Rolno-Usługowo-Handlowe „Bukorol” z Bukowia, Władysław Dziedzic z Namysłowa, Piekarnia z Wilkowa - Józef Wójcik, Przedsiębiorstwo „Agroplon” z Głuszyny, Wytwórnia Pasz z Wilkowa, Zdzisława i Zygmunt Zubkowie z Dębnika, Danuta  i Bogusław Pawliszyn ze Świerczowa , Browar Namysłów, Monika Markowska Agencja Reklamowa z Namysłowa, Henryk Sudoł z Jakubowic, Przedsiębiorstwo Zaopatrzenia Rolnictwa „Osadkowski” w Bierutowie, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe z Wilkowa – Bartosz Dorociak, Barbara i Marek Bratosiewicz z Lubskiej, Koło Łowieckie „Łoś” z Namysłowa, Waldemar Praski z Jakubowic, Zbigniew Reczuch z Wilkowa i wszyscy darczyńcy loterii fantowej.

                                                                                                            
                                                              Opr. Dorota Birska
                                               podinspektor ds. kultury i sportu w Urzędzie Gminy w Wilkowie

Zapraszamy do galerii   :  Dożynki Gminne 29.08.2009r.

Projekt i realizacja: © 2011-2024 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności